Тема. Ми – діти твої Україно!
Мета: збагачувати знання учнів про Україну, розвивати активний
словниковий запас, пробуджувати інтерес
до вивчення рідного краю, виховувати почуття гордості й любові до Батьківщини.
Обладнання: карта України,
сонечко, вірші про Україну, Зміївину,
таблиці з завданням, аркуші паперу в косу лінію, титульна сторінка з картою і
фломастери.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
Психологічний настрій.
Учитель.
От і знову дзвінок
лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей закликає,
Щоб успішно добру вас вчить.
2. Бесіда вчителя.
- Прочитайте на
дошці вірш.( Самостійне читання вірша.)
- Давайте
прочитаємо хором.
Ми спитали журавля:
Де найкраща земля?
Журавель відповідає:
Краще рідної немає.
- Поясніть слова журавля. Чому
він саме так говорив ( Відповіді дітей.)
- А для вас яке місце найкраще на
землі? ( Відповіді дітей.)
- Прочитайте зашифроване прислів’я і поясніть
його значення
т
|
а
|
и
|
л
|
а
|
е
|
з
|
м
|
е
|
д
|
м
|
л
|
я
|
м
|
а
|
д
|
о
|
р
|
а
|
т
|
и
|
л
|
а
|
н
|
и
|
Та земля мила, де мати народила.
Учитель: Знаєш ти, що таке
Батьківщина? ( Відповіді дітей.)
Учень
Батьківщина – це ліс осінній,
Це домівка твоя і школа
І гаряче сонячне коло.
Батьківщина – це труд, і свято,
Батьківщина – це мамо й тато,
Це твої найщиріші друзі.
І бджола у веснянім лузі.
Батьківщина – це рідна мова,
Це дотримане чесне слово…
Учитель.
- Якими іншими словами можна замінити слово
Батьківщина? (Україна, Вітчизна, край, рідна земля, держава, земля моїх
батьків)
- З кожного ряду знайдіть букву,
яка відрізняється від інших. З цих букв
складіть вислів.
ссссоссс вввзвв
ггггтгг єєєеєєє
ннннчнн лллмлл
лллалл ааалаа
рррярр
Отча земля.
3. Учитель.
Як ви думаєте,
про що ми будемо сьогодні говорити ? Прочитайте тему заходу. Як ви розумієте
його «Ми – діти твої Україно»? ( Відповіді дітей.)
4. Робота над темою .
1) Бесіда
вчителя.
Українці мають
славну історію і традиції. Мають вони і свою державу. А кожна держава має свої
національні символи, які люди шанують і бережуть. На Україні люди вшановують і
народні символи.
2) Творча
робота.
Відшукайте в чарівній таблиці заховані слова,
які називають народні і державні символи.
к
|
п
|
р
|
а
|
п
|
о
|
р
|
я
|
с
|
т
|
о
|
у
|
г
|
і
|
м
|
н
|
в
|
і
|
к
|
а
|
л
|
и
|
н
|
а
|
е
|
т
|
р
|
и
|
з
|
у
|
б
|
н
|
р
|
у
|
ш
|
н
|
и
|
к
|
м
|
е
|
б
|
а
|
р
|
в
|
і
|
н
|
о
|
к
|
а
|
с
|
ж
|
и
|
т
|
о
|
я
|
л
|
Що вони означають? (
Записи на дошці.)
Прапор, гімн, тризуб.
Верба – здоров’я, міць.
Жито – достаток.
Калина – краса, молодість.
Барвінок – вічність.
Рушник – щаслива доля.
3) Словникова робота.
Вчитель.
А тепер поповнимо свій словничок. Назвіть
столицю України. Правильно. Київ – столиця України. А що означає слово «столиця»?
Походить воно від слова «стіл». Так у Київській Русі звали трон «престол». Отже
столиця – це місце, де перебував князь, тобто місце за столом. Очевидно, що
слово «стіл» утворилося від дієслова «стелити» в прадавні часи, коли вождь
племені на зібраннях сидів чи стояв на спеціальній підстилці зі шкір чи килимів
5. 1) Розповідь
вчителя.
Слово Батьківщина – від слова батько. Це
земля, на якій ви народилися і ваші
діди, і ваші батьки, і всі ми. У кожного з нас є своя маленька Батьківщина. Це місто, селище або село в якому
ми живемо.
2)
Гра «Додай слово.»
Де не глянь – ріки, гори, ліси,
Полонини, озера, поля …
Не знайти ще такої краси,
Як на нашій планеті … (земля.)
3)
Перегляд патріотичних мультфільмів телеканалу Плюсплюс «Це все наше і все твоє»
Обговорення мультфільмів.
4) Хвилинка розвитку мовлення.
Учитель.
Кожна людина пишається своєю рідною землею.
Завжди хоче сказати про неї найкращі слова. І зараз учні розкажуть вірш про
рідну землю.
Учні:
Ось тихий вечір
Прийшов до нас
Весь край мій обгорнуло
Рожеве мариво.
Світять зорі ,
І місяць вигляда.
А я дивлюсь навколо
Нічна це дрімота.
Лани, луги і луки
Поснули вже давно,
Лиш тільки серця звуки
Лунають голосно
Тремтить душа, мов птаха,
Мов крапелька роси,
Неначе я пірнула
До вирію краси.
Десь соловей співає
Тополенька шумить,
Ніколи не забуду
Я цю прекрасну мить.
Ніколи не забуду
Цього моменту я,
Бо це все – Зміївщина,
Бо це моя земля!
Учитель.
А які гарні слова, речення склали
б ви своїм друзям про рідну Україну?
Розкажіть
5) Пізнавальна сторінка.
Розповідь учня.
Сьогодні територія нашої держави
поділяється на 24 області, у кожної є свій обласний центр. Наша область
називається Харківська, її обласний центр місто Харків. А ми живемо на
Зміївщині.
6) Повторення усної народної творчості. Робота
з казками.
Учитель.
Батьківщина – це казки, які приходять до нас
із книжок, із давнини, із розповідей бабусь і дідусів. Відгадайте, з яких казок
ці рядки.
- Чуємо, чуємо, - та не материн
це голосок (Вовк та семеро козенят)
- Мишка - шкряботушка,
жабка-скрекотушка, а ти хто? (Рукавичка)
- І давно ми не бачилися, голубчику. Давай на
радощах поцілуємося (Лисиця та Їжак)
- От Лисичка до глечика – голова
не влазить. (Лисичка та Журавель)
- А хто молотитиме? – спитав
Півник (Колосок)
- А тепер прочитайте другий вірш
на дошці.
Красивий, щедрий
рідний край
І мова наша
солов’їна.
Люби, шануй,
оберігай
Усе, що зветься
… (Україна)
- Як можна пояснити значення двох
останніх рядків? (Відповіді дітей.)
7. Підсумок .
Учитель.
Сподіваюсь вам сподобався наш захід. А тепер
перевіримо чи були ви уважні. Робота з тестами.
1) Знайдіть зайве слово.
Вітчизна, держава, отча земля,
підручник.
Дунай, Десна, Донець, Дніпро.
2) На скільки областей
поділяється Україна 54, 20, 24?
3)Які гори в Україні Карпати, Кавказькі гори, Памір?
4) Об’єднайте слова в речення.
Існувати народ без мови не може.
5) Що для вас означає слово
Батьківщина? (Дописати слова на
промінцях)
Заключне слово вчителя.
Навчаючись у 3 класі, ви дізнаєтесь багато про свою Батьківщину. Запам’ятовуйте все: історію міст і сіл, назви вулиць, річок,
імена людей. І будьте щасливі в своїй рідній Україні. Люби та знай свій рідний
край!
Комментариев нет:
Отправить комментарий